KritesOnLine
 

8ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
Αψογες συνθήκες διοργάνωσης και μεγάλη συμμετοχή για άλλη μια χρονιά στον Δήμο Πλατανιά!

 


Με μεγάλη επιτυχία έληξε το 8ο Σκακιστικό Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Δυτικής Κρήτης, που πραγματοποιήθηκε στους συνεδριακούς χώρους του ξενοδοχείου «Caldera Creta Paradise», το διήμερο 12 - 13 Μαρτίου 2011.
Το Πρωτάθλημα διοργάνωσαν ο Δήμος Πλατανιά σε συνεργασία με τη Σκακιστική Ακαδημία Χανίων και την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία.
Οι συμμετοχές των μαθητών (από τα νήπια μέχρι και τη Γ΄ Λυκείου) από όλα τα σχολεία σε: Χανιά, Ρέθυμνο, Καστέλλι, Παλαιόχωρα, Κουντούρα, Πλατανιά, Μάλεμε, Γεράνι, Νέα Κυδωνία, Φρε, Νιο Χωριό, Μουρνιές, Κουνουπιδιανά, Χρυσοπηγή, Νεροκούρου, Σούδα και αλλού άγγιξαν τις 400, ενώ η επιτυχία της διοργάνωσης ξεπέρασε κάθε προηγούμενο.
Οι εντυπώσεις από τη φιλοξενία των μαθητών και των γονέων τους ήταν άριστες, γεγονός στο οποίο συνέβαλε σημαντικά ο άνετος χώρος και η άριστη εξυπηρέτηση του ξενοδοχείου, το οποίο υπολογίζεται ότι φιλοξένησε μαζί με τους διοργανωτές, γονείς, συνοδούς και προσκεκλημένους, συνολικά περισσότερα από 1.000 άτομα, σε μια εκδήλωση που έδειξε ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την αντίστοιχη Πανελλήνια διοργάνωση.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα οι νικητές από κάθε κατηγορία είναι οι εξής:
ΝΗΠΙΑ: 1ος Βυζιράκης Σταύρος (Δαράτσο) 6½ β. 2ος Ομαλιαννάκης Γιώργος (5ο Ρεθύμνου) 5 β. 3-4ος Σταματάκης Σοφοκλής (13ο Χανίων), Ψυλλάκης Φοίβος (Γαλατά) 5 β.
1ο κορίτσι Καραβιτάκη Ευαγγελία (5ο Χανίων) 4½ β. 2η Καμπανάκη Μαριάνθη (11ο Ρεθύμνου) 3½ β., 3η Μαυριλιδάκη Ιωάννα (Καλαθά) 2 β.
Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 1ος Πατρελάκης Ευάγγελος (1ο Κουνουπιδιανών), 2ος Παπαδοκωνσταντάκης Χρήστος (11ο Χανίων), 3ος Ξηρουχάκης Πέτρος (11ο Χανίων) -όλοι με 6 βαθμούς.
1ο Κορίτσι Παλιεράκη Λυδία (19ο Χανίων) 5β., 2η Τζαγκαράκη Ζωή (Περιβόλια) 4β., 3η Χατζηπαναγιώτου Ασημένια (13ο Χανίων) 3,5 β.
 

Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 1ος Τζεμανάκης Νίκος (8ο Χανίων) 7β., 2ος Καμπανάκης Δημήτρης (15ο Ρεθύμνου)  6β., 3ος Κουτσαντωνάκης Μανόλης (15ο Χανίων) 5,5 β., 1ο Κορίτσι Πετράκη Φρατζέσκα (13ο Χανίων) 5β., 2η Παπαδημητράκη Στέβη (1ο Χανίων) 5β., 3η Κουκουράκη Χρυσή (7ο  Ρεθύμνου) 4β.
 

Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 1η Αγγελάκη Φιλίππα (Πλατανιά) 7β., 2η Μαθιουλάκη Ιωάννα (14ο Ρεθύμνου) 5β., 3η Γιαννούλη Αλίκη (2ο Ατσιπόπουλου) 5β., Πολιουδάκη Αννα Μαρία (5ο Ρεθύμνου) 5β. 1ος Μαρκουλάκης Ευτύχης  (1ο Μουρνιών) 6β., 2ος Γεωργακόπουλος Νίκος (1ο Ν. Κυδωνίας) 6 β., 3-5ος Κωνστανταράκης Ανδρέας (13ο Χανίων) 5β., Σχοινοπλοκάκης Γιώργος (3ο Κισάμου), Νταγκουνάκης Νίκος (1ο Ν. Κυδωνίας) 5β.
Δ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 1ος Πετράκης Στέλιος (8ο Χανίων) 7β., 2ος Αλευράκης Μιχάλης (15ο Χανίων) 5β., 3-7ος Μαράκης Μιχάλης (10ο Χανίων), Αγγελάτος Χρήστος (8ο Χανίων), Πισσαδάκης Δημήτρης (13ο Χανίων), Χατζηπαράσχος Γιώργος (14ο Ρεθύμνου), Πολυχρονάκης Λευτέρης (Βαμβακόπουλο), Ονταμπασίδης Μανόλης (2ο Χανίων) 5β.,
1ο Κορίτσι Βοζινάκη Ανθή (9ο Χανίων) 6β., 2η Πετράκη Αργυρώ (13ο Χανίων) 4 β., 3-7η Δασκαλάκη Σοφία (4ο Χανίων 4β., Σταυγιαννουδάκη Χρυσή (Αλικιανού), Παναγιωτάκη Αντωνία (1ο Μουρνιών), Δραμηλαράκη Εβελίνα (2ο Ν. Κυδωνίας), Ελληνιτάκη Ειρήνη (8ο Χανίων) 4β.    
Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 1ος Θεοδώρου Νικόλας (Ατσιπόπουλου) 7β., 2ος Μαθιουλάκης Γιώργος (14ο Ρεθύμνου) 5β., 3-5ος Ονταμπασίδης Αρης (2ο Χανίων), Παπαδαντωνάκης Αντώνης (2ο Ν. Κυδωνίας), Τσακιράκης Γιώργος (19ο Χανίων) 5β., 1ο Κορίτσι Φιλοξένη Δανάη (8ο Χανίων) 6β., 2η Μανωλακάκη Χριστίνα (2ο Κισάμου) 5β., 3η Φραγκιουδάκη Ουρανία (8ο Χανίων) 4β.
 

ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 1ος Παπαδόπουλος Αργύρης (7ο Χανίων) 7β., 2ος Παπαδοκοκολάκης Παναγιώτης (8ο Χανίων) 5,5β., 3-4ος Μπορμπαντωνάκης Γιάννης (1ο Ν. Κυδωνίας), Αναγνωστάκης Χαράλαμπος (5ο Ρεθύμνου) 5β. 1ο Κορίτσι Βρανά Ειρήνη (15ο Χανίων)5β., 2η Δρουδάκη Αγγελική (5ο Ρεθύμνου) 4β., 3η Πετράκη Ευαγγελία 4β.
Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: 1ος Καλογερής Γιάννης (7ο Χανίων) 7β., 2ος Αρχοντάκης Χρήστος (1ο Ρεθύμνου) 6β., 3-4ος Μπαμπιολάκης Αντώνης (7ο Χανίων), Μπεχτσούδης Χρήστος (7ο Χανίων) 4,5β., 1ο Κορίτσι Τσουρή Τσουροδιακάκη Στεφανία (1ο Κισάμου) 3,5 β. 2η Βουλγαράκη Δέσποινα (Ελ. Βενιζέλου) 3β., 3η Χριστοδουλάκη Μαρία (Πλατανιά) 2,5 β.
Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: 1ος Ναούμ Σπύρος (7ο Χανίων) 7β., 2ος Αγναντής Αλέξανδρος (Κουνουπιδιανά) 5,5 β., 3ος Δασκαλάκης Γιώργος (2ο Χανίων) 4,5β. 1ο Κορίτσι Μαρκάκη Σοφία (6ο Χανίων) 5β., 2η Σακελλαράκη Αργυρώ (Πλατανιά) 1β.
Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: 1ος Λιοδάκης Κων/νος (Νέας Κυδωνίας) 7β., 2ος Τζουγανάκης Παντελής (Επισκοπής) 5,5 β., 3ος Χναράς Φοίβος (2ο Χανίων) 5,5β. 1η Παπαδομανωλάκη Ελπίδα (Κουνουπιδιανών)  4β. 2η Μανιουδάκη Ευαγγελία (7ο Χανίων) 3β., 3η Βεριβάκη Μαρία (4ο Χανίων) 2β.
 

 

ΛΥΚΕΙΑ: 1ος Καζάκος Μάνος (4ο Χανίων) 6,5 β. 2ος Μπαλωμενάκης Χαράλαμπος (3ο Χανίων) 6β., 3-4ος Φαλελάκης Γιώργος (2ο Χανίων), Χατζηδάκης Νίκος (3ο Χανίων)  4β. 1ο Κορίτσι Σκαράκη Αντιγόνη (2ο Χανίων) 4,5 β., 2η Χριστοδουλάκη Τόνια (Ελ. Βενιζέλου) 4,5β. 3η Αγναντή Δανάη (Ακρωτηρίου) 3,5 β.
Στην τελετή λήξης των αγώνων παραβρέθηκαν και βράβευσαν τους νικητές ο βουλευτής Χανίων κ. Δαμιανάκης Ευτύχης, ο δήμαρχος Πλατανιά κ. Μαλανδράκης Γιάννης, οι αντιδήμαρχοι Πλατανιά κ. Δασκαλάκης Νίκος και Καλαϊτζάκης Γιώργος, ο δημ. σύμβουλος Πλατανιά κ. Πραματευτάκης Χρήστος, ο δημ. σύμβουλος Χανίων κ. Βλαζάκης Νίκος, ο δημ. σύμβουλος και πρόεδρος της Επιτροπής Μέσης Εκπαίδευσης κ. Βογιατζόγλου Χαράλαμπος και ο δημοτικός σύμβουλος Χανίων κ. Φραγκάκης Μανώλης, οι οποίοι τόνισαν στην ομιλία τους τη σημαντική ανάπτυξη που έχει το σκάκι τα τελευταία χρόνια στον Νομό μας και τη θετική επίδραση που έχει στη διαμόρφωση του χαρακτήρα των παιδιών, γεγονός που δίνει στο σκάκι μια ιδιαίτερη εκπαιδευτική αξία.
Για τη διεξαγωγή της διοργάνωσης ήταν πολύτιμη η συμβολή των χορηγών της εκδήλωσης. Κεντρικός χορηγός ήταν η εταιρεία MΟΒΙΑΚ, και χορηγοί το ξενοδοχείο CALDERA CRETA PARADISE, το θεωρητικό φροντιστήριο ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ το πολυεκπαιδευτήριο ΕΡΕΥΝΑ, τα κέντρα ξένων γλωσσών ΛΕΝΑ ΦΥΝΤΡΙΛΑΚΗ - ΜΑΝΟΥΣΕΛΗ την εταιρία CRETATHERM - ΞΥΔΑΚΗΣ και τα σούπερ μάρκετ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ.

 

 

Σάκης Κουβάτσος
 

ΧΑΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ 19-03-2011